Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: İyi Fotoğraf Çekmek İçin Gerekenler

İyi Fotoğraf Çekmek İçin Gerekenler 12 May 2015 09:35 #217

  • admin
  • admin's Avatar
  • ÇEVRİMDIŞI
  • Başarı: 2
FOTOĞRAF SANATÇISI OLMAK - FOTOĞRAFÇILIK VE İYİ FOTOĞRAF ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI

Yukarıda gördüğünüz Türk Bayrağı fotoğrafı sulu boya efekti verilmiş gibi oldukça yapay mı geldi size? Normalde kadrajdan böyle bir enstantane yakalanamaz mı dersiniz? Peki kullandığınız objektifin ne denli önemli olduğundan haberiniz var mı?

Öncelikle bir konuya değinmek istiyoruz; resim çekmek, fotoğraf çekmek şeklinde çelişkili kavramlara son vermek gerek. Resim çekmek diye bir tabir olamaz, çünkü resim; elle veya bilgisayar ortamında yapılan, insanın hayal gücü ile ürettiği bir sanattır. Fotoğraf ise gerçek görüntünün dijital ortama yansımasıdır. Dolayısı ile resim çekilmez, resim yapılır(boyanır). Fotoğraf çekilir. Doğru tabir fotoğraf çekmektir.

Üst taraftaki fotoğraf tamamen orijinaldır. Hiçbir efekt uygulanmadan doğal ortamında doğal hali ile çekilmiştir. Peki neden siz de böyle güzel kareler yakalayamıyorsunuz? İyi fotoğraf çekmek için öncelikle iyi bir DSLR fotoğraf makinesi, güzel bir EF, EF-S objektif lensi ve elbette harika bir zamanlamaya ihtiyacınız var.

Futbolda forvet oyuncuları gelen ortaya kafayla yükseldiklerinde yaptıkları zamanlama ne kadar önemliyse siz de fotoğrafı doğru zamanda çekmeyi başarırsanız çok iyi kareler yakalarsınız.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.069 saniye