Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Spor kuralları ve eğitim bilgileri

BAŞLIK: Voleybolda Blok NASIL YAPILIR?

Voleybolda Blok NASIL YAPILIR? 05 Tem 2015 04:15 #222

  • admin
  • admin's Avatar
  • ÇEVRİMDIŞI
  • Başarı: 2
Voleybolda Blok Türleri, Hatalı Blok, Kolektif Blok

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle voleybol nasıl oynanır sorusundan ziyade Voleybolda blok yapma ve blok çeşitlerini öğreneceğiz.

Voleybol izleyenlerin sıkça 'blok koymak, blok yapmak' şeklinde duyduğu blok nedir, nasıl oynanır başlıyoruz...

İzlediğimiz spor dalının kurallarını bilmek seyir zevkimizi artıracaktır. Voleybolun seyir zevkini yükselten şık hareketlerden biri de blok yapmaktır. Blok; karşı takımın hücumunu durdurmak amacıyla smaça karşı yapılan bir durdurma hareketidir. Voleybolda sadece ön hat oyuncularının blok yapmasına izin verilir.

Bloğa başlangıç pozisyonunda bekleyen sporcunun ayakları omuz genişliğinde açık, omuzları fileye paralel, vücudu fileden 40 cm kadar uzak ve kollarının dirsekten bükülü olması da blok kurallarındandır.

Blok için hazırlanan sporcunun parmakları açık ve vücuduna yakın, gözleri hücum oyuncusu ve toptadır. Durarak sıçrama tamamen dizlerden yapılır. Kollar gergin, parmaklar açık ve baş parmaklar birbirine yakındır. Kollar yukarı uzanır ve sonra aynı noktaya sporcu düşer.

Eğer blok birbirine yakın iki ya da üç takım oyuncusu tarafından yapılırsa buna Kollektif Blok denir. Kolektif blok, bloğa yakın 2 ya da 3 kişiden birinin topa dokunması ile son bulur.

Blokçunun rakibi vuruşu yapmadan önce topa yükselmesi Hatalı Blok olarak değerlendirilir. Bir geri hat oyuncusunun(arka üçlü) blok yapması, bloğu tamamlaması ya da tamamlanmış bir bloğa katılması blokun geçersiz sayılmasına neden olur.

Rakibin servisini bloklamak da blok hatası olarak kabul edilir ve sayıyı rakip takım kazanır. Top bloktan çarpıp saha dışına çıkarsa sayı yine rakip takımın olur.

Libero oyuncusunun ferdi(kişisel blok) ya da kolektif blok yapması yasaktır.

Voleybolda Blok Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı işte aşağıdaki videoda mevcut...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.304 saniye